Darbaspēka ekosistēma
Jaunā realitāte jeb hibrīdā darbaspēka ekosistēma - pilna laika darbinieki, nepilna laika darbinieki, ārpakalpojumi un digitālie darbinieki. Un - attālinātais darbs vēl aizvien ir aktuāla tēma. Pēdējās desmitgades laikā darbaspēka struktūra ir būtiski mainījusies. No vienkārša dalījuma starp pilna un nepilna laika darbiniekiem, mēs esam pārgājuši uz daudzveidīgāku modeli, kurā ietilpst ārpakalpojumu darbinieki un digitālie darbinieki – automatizācijas un mākslīgā intelekta risinājumi. Šis ''jaunais normālais'' izaicina tradicionālās vadības metodes un prasa jaunus pieejas veidus. Statistikas dati rāda, ka līdz 2027. gadam (pētījums, ko veica Pew Research Center, liecina, ka 14% ASV darbinieku pilnībā strādā attālināti, savukārt 56% izjūt pozitīvu ietekmi uz darba un dzīves līdzsvaru) aptuveni 50% ASV darbaspēka būs ārpakalpojumu darbinieki jeb Contingent workers. "Contingent workers" tiek tulkots kā "nepastāvīgie darbinieki", "ārpakalpojumu darbinieki", vai "līguma darbinieki", atkarībā no konteksta. Tas attiecas uz darbiniekiem, kuri uzņēmumā strādā uz pagaidu līguma pamata, ārštatā vai caur aģentūrām, un kuri nav uzņēmuma pastāvīgie darbinieki. Šajā kategorijā bieži ietilpst arī konsultanti, ārštata darbinieki un neatkarīgi uzņēmēji.
Revolūcijai esam gatavi?
Stabilitātes mugurkauls bijis pilna laika, klātienes darbinieki līdz brīdim, kad Covid-19 parādīja, iemācīja, ka var strādāt citādāk. Covidam norimstoties, darba devēji sūkstījās, ka gribam kā bija senāk. Nepilna laika darbinieki piedāvā organizācijām nepieciešamo elastību, kas ļauj ātri pielāgoties sezonālām vai projektiem raksturīgām prasībām. Šie darbinieki bieži vien aizpilda specifiskas nišas, kurās pilna laika resursu piesaiste nebūtu ekonomiski pamatota. Pandēmijas laikā un pēc tās nepilna laika darbinieku pieprasījums ir būtiski pieaudzis, jo uzņēmumi meklē risinājumus izmaksu optimizācijai.
Ārpakalpojumu sniedzēji kļūst par svarīgu hibrīdās ekosistēmas daļu, piedāvājot piekļuvi augstas kvalifikācijas speciālistiem un resursiem bez nepieciešamības uzturēt šos talantus uzņēmuma iekšienē. IT, klientu apkalpošanas un grāmatvedības nozares ir izteikti piemēri, kur bieži vien ir efektīvāks risinājums nekā iekšējās komandas izveide ir, piemēram, darbinieka noma. Šāda pieeja palielina uzņēmuma operatīvo efektivitāti un samazina riskus. Digitālo darbinieku ienākšana darbaspēka ekosistēmā ir revolūcija. Automatizācijas risinājumi un mākslīgais intelekts spēj veikt uzdevumus, kuriem agrāk bija nepieciešams cilvēku resurss. No datu analīzes līdz klientu atbalsta funkcijām – MI tehnoloģijas var strādāt ātrāk, precīzāk un ekonomiskāk nekā cilvēki. Piemēram, tērzēšanas roboti, balss palīgi un procesus automatizējoši rīki ļauj uzņēmumiem efektīvi apkalpot klientus 24/7 režīmā.
Kas notiek Latvijā?
Latvijā darba devēju attieksme pret attālināto un hibrīda darba modeli ir kļuvusi elastīgāka, taču, tas atkarīgs no uzņēmuma lieluma, nozares un darbinieku vajadzībām, un teiksim godīgi - no uzņēmuma vadības domāšanas. Aptuveni trešdaļa Latvijas darba ņēmēju šobrīd strādā hibrīdā vai attālinātā režīmā. Lielākie ieguvumi, ko darba devēji redz attālinātajā un hibrīdajā darbā, ir saistīti ar biroja telpu izmaksu samazināšanu un darbinieku ražīguma palielināšanu. Piemēram, uzņēmumi, kuri piedāvā šos modeļus, bieži novēro pozitīvu ietekmi uz darbinieku motivāciju un apmierinātību. Tiek atzīmēts, ka darbinieki, kuri var izvēlēties starp attālināto un biroja darbu, bieži izrāda lielāku produktivitāti un apmierinātību. Tomēr ir arī izaicinājumi. Darba devējiem jābūt uzmanīgiem, lai saglabātu efektīvu komunikāciju un novērstu iespējamu darbinieku atsvešināšanos, kas var rasties, ja hibrīdā darba režīma darbinieki jūtas izolēti no pārējām komandām. Tādēļ daudzi uzņēmumi pievērš lielāku uzmanību tehnoloģijām, kas atbalsta attālināto darbu, kā arī nodrošina atbalstu darbinieku mentālajai veselībai un piederības sajūtas veidošanai. Kopumā, lai gan ir nozaru un individuāli atšķirīgi viedokļi, darba devēji Latvijā arvien vairāk pielāgojas darbinieku prasībām pēc elastīgākiem darba modeļiem, lai nodrošinātu konkurētspēju darba tirgū.
Galvenās tendences: • Elastīgums un dažādi darba režīmi; • Tehnoloģiju izmantošana; • Piederības sajūta un komunikācija caur darbinieka prizmu (klātienes darbs vairs nav noteicošais); • Digitālie kolēģi; • Darbinieku noma un ārpakalpojuma iesaiste darbinieka meklējumos.
Ko grib darba ņēmēji? Ko saka jaunā paaudze?
Ja vēlies redzēt, kā jauni cilvēki (piemēram, Gen Z) izsaka savu viedokli par attiecībām starp jauniem darbiniekiem un vecākām paaudzēm (piemēram, "boomeriem") attiecībā uz attālināto darbu, ir pieejami vairāki TikTok video, kas atspoguļo šo jautājumu. Elite Recruiter TikTok video ironizē par to, kā "boomeru" paaudze arvien ilgāk paliek darba tirgū, daļēji tāpēc, ka viņi nevēlas doties pensijā, bet tajā pašā laikā ir iespējams attālināts darbs. Šis video attēlo jauniešu un vecāko paaudžu atšķirīgos viedokļus par attālināto darbu PBS News video pēta paaudžu izmaiņas darba tirgū, īpaši koncentrējoties uz to, kā Gen Z, kas tagad ir liela darba tirgus grupa, izaicina tradicionālās normas par darbu birojā. Šis video aplūko atšķirības, kas pastāv starp jaunajiem darbiniekiem un vecākiem cilvēkiem, kuru vērtības un prioritātes var būt ļoti atšķirīgas. Piemērs: https://www.tiktok.com/@pbsnews/video/7422799944131595562
Izmantotie literatūras avoti https://www.weforum.org/stories/2022/09/five-trends-endure-world-of-work/ https://www.pewresearch.org/short-reads/2023/03/30/about-a-third-of-us-workers-who-can-work-from-home-do-so-all-the-time/ https://www.forbes.com/sites/jeannemeister/2024/01/04/the-top-ten-hr-trends-that-matter-most-in-2024/ https://www.apa.org/pubs/reports/work-in-america/2024 https://www.la.lv/petijums-vairak-neka-puse-iedzivotaju-nakotne-veletos-hibrida-darba-modeli https://nra.lv/latvija/389972-petijums-katram-piektajam-nodarbinatajam-latvija-patlaban-ir-iespeja-stradat-hibridrezima.htm https://visaigimenei.lv/raksts/darba-modeli-pec-pandemijas-darbs-klatiene-hibridais-vai-attalinats-darbs-plusi-un-minusi-visparejas-tendences https://lpva.lv/articles/381/katrs-tresais-darbinieks-latvija-paslaik-strada-hibriddarba-vai-attalinata-darba-rezima https://lvportals.lv/dienaskartiba/367844-attalinata-darba-spozums-un-posts-kas-par-to-jazina-latvijas-uznemejiem-2024 https://offices.net/news/remote-work-and-different-generations/ https://www.computerworld.com/article/1617254/gen-zers-and-millennials-split-over-the-appeal-of-remote-work.html https://www.gensler.com/blog/younger-generations-work-differently-future-workplace
Iesakām
Saņemiet jaunākās ziņas un rakstus par personāla atlasi, cilvēkresursiem un psiholoģiju.