Jaunumi

40 gadi+ Tas ir daudz vai maz?

Edīte Timofejeva

Publicēts: 21.03.2024.

40 gadi+ Tas ir daudz vai maz?

Edīte Timofejeva

Nesen, viena pasākuma AfterParty diskusiju sadaļā, biju lieciniece viedokļiem par "40gadnieku" (vai šis vecums ir liels vai mazs mūsdienu darba tirgū). No mana personīgā skatu punkta uzskatu, ka dažiem cilvēkiem tieši pēc četrdesmit gadiem sākas dzīve un īstā karjera. Nereti: Šis ir starta punkts sajūtai, ka tu spēj kaut ko patiesi dot darba devējam, jo ir iegūta izglītība, pat vairākas, nozīmīga darba pieredze, zināms profesionālais virziens, kurā jūties komfortabli un pārliecināti, iespējams, ir izveidojies eksperta līmeņa profils. Es nolēmu dziļāk izpētīt, ko par šo var atrast interneta dzīlēs un kādi ir veikti pētījumi.

Latvijā darba tirgū pastāv tendence, ka cilvēki turpinās strādāt arī pēc 70 gadu vecuma sasniegšanas. Tas ir saistīts gan ar dzīves ilgumu, gan ar ekonomiskās situācijas īpatnībām, gan ar augsto pensijas vecuma slieksni, bet vecums rada dažādas situācijas un izaicinājumus gan pašiem darba devējiem, gan arī darba meklētājiem. Dažreiz var rasties priekšstats, ka "40+ gadus veci cilvēki var būt mazāk pielāgojami jaunajām tehnoloģijām un nespēj strādāt kopā ar jaunākajām paaudzēm". Taču šādus priekšstatus var viegli apstrīdēt, ja pievērš uzmanību iespējām un priekšrocībām, ko šī vecuma grupa var piedāvāt. Piemēram, nodrošināt stabilu un ilgtermiņa ieguldījumu uzņēmumā. Viņi var būt arī lieliski mentori jaunajiem darbiniekiem, turklāt, uzņēmumiem ir iespēja izmantot dažādus pasākumus, lai saglabātu un piesaistītu šo vecuma grupu. Tas var ietvert elastīgus darba grafikus, profesionālo attīstību un apmācību iespējas, kā arī darba vietas kultūras veidošanu, kurā tiek novērtēta pieredze un zināšanas.

2022.gada LiveCareer, "Older People & the Vorkplace" pētījums atklāja unikālus faktus, kas saistīti ar vecumu saistītiem stereotipiem un diskrimināciju. Tika aptaujāti vairāk nekā 1000 darbinieki, lai "izpētītu viņu viedokli par gados vecākiem cilvēkiem darba vietā". Lielākā respondentu daļa apgalvoja, ka darba vietā joprojām pastāv vecuma stereotipi, kas tiek uzskatīts par vecu, kā 43% aptaujāto norādīja, ka "40+" ir veci, un 26% norādīja, ka "50+" ir vecs. 21% norādīja, ka "60+ ir vecs". Tātad, ja cilvēkam ir "50 gadi" un līdz pensijai, iespējams, ir atlikuši "15 vai vairāk gadi" tad 69% cilvēku, ar kuriem šis cilvēks strādā, domā, ka tas ir liels vecums.

Livecareer pētījuma atklājumi: ""74% respondentu vecumā no "50 gadiem" norādīja, ka ir atlaisti vecuma dēļ. 86% cilvēku vecumā no 50 gadiem uzskatīja, ka lielākā daļa darba sludinājumu bija adresēti par viņiem, jaunākiem cilvēkiem. 77% aptaujāto teica: ka, mani nepieņēma darbā vecuma dēļ. 69% teica, ka "es baidos zaudēt darbu sava vecuma dēļ"". Eeoc secina, ka 67% darbinieku vecumā no 40 līdz 65 gadiem plāno turpināt strādāt arī pēc 66 gadu vecuma sasniegšanas, un profesionāļi vecumā no 50 gadiem ir visvairāk pakļauti diskriminācijai vecuma dēļ nekā viņu jaunākie kolēģi. 2017. gada aptauja ASV atklāja, ka 15% respondentu nevēlētos priekšnieku, kurš būtu 70 gadus vecs, kas trīskāršo to respondentu skaitu, kuri teica, ka nevēlētos "30 gadus vecu priekšnieku".

Aptaujājot 1052 pieaugušos vecumā no 40 un 65 gadiem, AARP atklāja, ka 61% respondentu uzskatīja, ka viņi varētu zaudēt darbu sava vecuma dēļ, un 56% respondentu (bezdarbnieku) uzskatīja, ka viņu vecums varētu apgrūtināt darba atrašanu.

Ticu, ka atkarībā no darba devēja emocionālās inteliģences, mikroklimata un ilgtspējīga skatiena ir iespēja cienīt ikkatra vecuma darbinieku. Un patiesībā šim nevajadzētu būt tematam, ko apspriežam. Mums jādod iespēja tiem, kam nav pieredzes, un jāciena tos, kas darba tirgū ir vairākus desmitus. Katrs cilvēkresurss ir vērtība.

Izmantotie avoti: https://www.linkedin.com/pulse/forty-three-percent-say-40-plus-old-discrimination-workplace-hyken/ https://www.forbes.com/sites/sheilacallaham/2022/12/01/under-40-heres-a-workplace-threat-you-should-think-about/?sh=254eb4a55842 https://builtin.com/diversity-inclusion/ageism-in-the-workplace https://www.pewresearch.org/social-trends/2023/12/14/older-workers-are-growing-in-number-and-earning-higher-wages/ https://www.ft.com/content/e4141576-04eb-11e9-99df-6183d3002ee1 https://www.fromdayone.co/published_stories/2023/7/4/finding-purpose-what-older-workers-say-they-want-in-a-job _

iWork

Saņemiet jaunākās ziņas un rakstus par personāla atlasi, cilvēkresursiem un psiholoģiju.